Skip to content

626 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block2389
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page273

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
26%
Improvement Value:$91,300
74%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+6.7%
2024$4,096+1.2%
2023$4,046-10.9%
2022$4,542+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 6193, Page 199Recorded5/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955