Skip to content

224 Lake Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block2389
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page273

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
19%
Improvement Value:$145,400
81%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+6.7%
2024$5,909+1.2%
2023$5,838-10.9%
2022$6,553+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 6318, Page 355Recorded2/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6000, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$164,600
DeedBook 5621, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1955