Skip to content

933 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block2389
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page273

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
22%
Improvement Value:$116,400
78%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+6.7%
2024$4,925+1.2%
2023$4,865-10.9%
2022$5,462+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 4979, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1955