Skip to content

789 Independence AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2004

Property Information

Block2411
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
31%
Improvement Value:$106,300
69%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,420+6.7%
2024$5,080+1.2%
2023$5,018-11.2%
2022$5,649+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952