Skip to content

102 Lake Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Nov 2, 1984

Property Information

Block2390
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page273

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,271
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
16%
Improvement Value:$179,100
84%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+6.9%
2024$6,809+1.3%
2023$6,723-11.3%
2022$7,578+3.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2274, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1935