Skip to content

2331 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2000

Property Information

Block2391
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S S G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,424
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
48%
Improvement Value:$105,600
52%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,171+6.7%
2024$6,722+1.2%
2023$6,640-10.9%
2022$7,454+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3297, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1925