Skip to content

128 Samdin Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block2393
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page249

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
32%
Improvement Value:$113,600
68%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,871+6.7%
2024$5,503+1.2%
2023$5,436-11.2%
2022$6,119+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,900
Sq Ft1,310DeedBook 6389, Page 89Recorded12/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 5461, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1948