Skip to content

116 Samdin BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block2393
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page249

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
34%
Improvement Value:$104,400
66%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547+6.7%
2024$5,199+1.2%
2023$5,136-11.2%
2022$5,781+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 6325, Page 275Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$105,500

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 6300, Page 1675Recorded9/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1948