Skip to content

248 Lillian Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block2400
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
39%
Improvement Value:$82,900
61%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,789+6.7%
2024$4,489+1.2%
2023$4,434-11.2%
2022$4,992+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 6265, Page 313Recorded10/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950