Skip to content

166 Edward Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block2402
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page249

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
38%
Improvement Value:$85,400
62%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+6.7%
2024$4,548+1.2%
2023$4,493-11.2%
2022$5,058+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,092DeedBook 6454, Page 405Recorded8/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 6119, Page 772

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 3377, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1943