Skip to content

57 Churchill AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
May 23, 1984

Property Information

Block2415
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page251

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
26%
Improvement Value:$152,500
74%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+6.7%
2024$6,824+1.2%
2023$6,741-11.2%
2022$7,588+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 2252, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1948