Skip to content

28 Hunter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1929

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block2415
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page251

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
33%
Improvement Value:$122,100
67%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+6.7%
2024$6,002+14.3%
2023$5,250-11.2%
2022$5,910+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,140DeedBook 6469, Page 1861Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6418, Page 1761Recorded10/21/2020

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 6184, Page 1598Recorded12/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1929