Skip to content

169 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block2416
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page251

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
26%
Improvement Value:$172,700
74%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+6.7%
2024$7,689+1.2%
2023$7,596-11.2%
2022$8,551+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 6153, Page 361

Property Sale

SaleMulti
$215,500
DeedBook 4374, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 2291, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1940