Skip to content

234 Hunter AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block2417
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
39%
Improvement Value:$79,900
61%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,623+6.7%
2024$4,334+1.2%
2023$4,281-11.2%
2022$4,819+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 4825, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$76,500
DeedBook 2949, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1948