Skip to content

228 Hunter AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block2417
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
41%
Improvement Value:$75,700
59%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,493+6.7%
2024$4,211+1.2%
2023$4,160-11.2%
2022$4,683+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft624DeedBook 6466, Page 616Recorded12/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 5183, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 3982, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1940