Skip to content

36 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1929

Last Sale Price
$52,001
Last Sale Date
May 21, 1979

Property Information

Block2419
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page280

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
26%
Improvement Value:$176,400
74%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+6.9%
2024$7,661+1.3%
2023$7,565-11.5%
2022$8,547+3.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$52,001
DeedBook 2103, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1929