Skip to content

134 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$246,900
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block2420
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page251

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
28%
Improvement Value:$164,800
72%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+6.7%
2024$7,528+1.2%
2023$7,436-11.2%
2022$8,371+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$246,900
Sq Ft1,952DeedBook 6402, Page 1099Recorded4/24/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 6198, Page 765Recorded7/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925