Skip to content

643 Schiller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block2336
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,919
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$100,700
79%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,518+6.7%
2024$4,234+1.2%
2023$4,183-10.9%
2022$4,696+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,919DeedBook 6570, Page 271Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,919DeedBook 6568, Page 1932Recorded9/15/2024

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2942, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1920