Skip to content

258 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1945

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block2421
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
34%
Improvement Value:$115,900
66%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+6.7%
2024$5,688+1.2%
2023$5,619-11.2%
2022$6,325+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,086DeedBook 6560, Page 11Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,086DeedBook 6449, Page 1977Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 6228, Page 1457Recorded9/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 2578, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1945