Skip to content

240 Churchill AveTrenton, NJ 08610

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block2421
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,800
43%
Improvement Value:$76,100
57%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+6.7%
2024$4,423+1.2%
2023$4,369-11.2%
2022$4,918+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft624DeedBook 6601, Page 1565Recorded8/25/2025

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3798, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1945