Skip to content

112 Thropp AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block2424
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,400
29%
Improvement Value:$140,400
71%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+36.8%
2024$5,097+1.2%
2023$5,035-11.2%
2022$5,667+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft840DeedBook 6576, Page 96Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$303,000
Sq Ft840DeedBook 6502, Page 1812Recorded10/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6012, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1952