Skip to content

334 Thropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block2426
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
44%
Improvement Value:$73,600
56%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+6.7%
2024$4,360+1.2%
2023$4,307-11.2%
2022$4,848+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 6271, Page 724Recorded12/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 6171, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1940