Skip to content

358 Thropp AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block2426
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
29%
Improvement Value:$141,900
71%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,059+6.7%
2024$6,616+1.2%
2023$6,536-11.2%
2022$7,357+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,540DeedBook 6463, Page 656Recorded11/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 4905, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4372, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 3314, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1940