Skip to content

335 Fetter AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block2430
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
34%
Improvement Value:$111,900
66%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+6.7%
2024$5,612+1.2%
2023$5,544-11.2%
2022$6,240+7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,900
Sq Ft1,128DeedBook 6375, Page 866Recorded7/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940