Skip to content

38 Harcourt Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block2451
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
30%
Improvement Value:$117,500
70%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+6.7%
2024$5,575+1.2%
2023$5,508-11.2%
2022$6,200+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft1,144DeedBook 6384, Page 1714Recorded10/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$70,900
DeedBook 2329, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1948