Skip to content

2043 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2024

Property Information

Block2435
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
42%
Improvement Value:$92,900
58%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+6.7%
2024$5,272+1.2%
2023$5,208+4.1%
2022$5,000+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6547, Page 141

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft960DeedBook 6502, Page 1324Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft943DeedBook 6206, Page 438Recorded11/12/2014

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 2107, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1953