Skip to content

14 Marlow CtTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block2158
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page184

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
40%
Improvement Value:$105,800
60%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,216+6.7%
2024$5,826+1.2%
2023$5,756+4.1%
2022$5,527+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,999

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 6182, Page 541Recorded11/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953