Skip to content

80 Woodvine Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block2436
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
30%
Improvement Value:$153,900
70%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+6.7%
2024$7,220+1.2%
2023$7,133+4.1%
2022$6,849+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5542, Page 162

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 3750, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1975