Skip to content

118 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1968

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block2580
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
30%
Improvement Value:$180,500
70%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106+6.7%
2024$8,535+1.2%
2023$8,432+4.1%
2022$8,096+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 6249, Page 680Recorded5/12/2016

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6227, Page 1937Recorded9/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1968