Skip to content

44 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block2436
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
32%
Improvement Value:$160,700
68%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+10.2%
2024$7,509+1.3%
2023$7,415+4.3%
2022$7,109+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,680DeedBook 6519, Page 1322Recorded4/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1976