Skip to content

2483 Sylvan Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1979

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block2158
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
28%
Improvement Value:$179,000
72%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+6.7%
2024$8,185+1.2%
2023$8,086-3.3%
2022$8,358+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 6194, Page 850Recorded6/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$57,900
DeedBook 2107, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1979