Skip to content

43 Andover Way

Trenton, NJ 08610

Built 1997

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jul 14, 2009

Property Information

Block2445.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,258
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
27%
Improvement Value:$240,700
73%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,562+6.7%
2024$10,837+1.2%
2023$10,706+4.1%
2022$10,279+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 6008, Page 39

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4184, Page 181

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 3601, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1997