Skip to content

11 Buckalew Court

Trenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$481,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block2445.02
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
24%
Improvement Value:$302,300
76%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,959+6.7%
2024$13,083+1.2%
2023$12,925+4.1%
2022$12,410+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$481,000
Sq Ft2,944DeedBook 6374, Page 1088Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6245, Page 1963

Property Sale

Sale
$258,750
DeedBook 3061, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1996