Skip to content

8 Harlington Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block2446
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
38%
Improvement Value:$130,700
62%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,411+6.7%
2024$6,946+1.2%
2023$6,862+4.1%
2022$6,589+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4779, Page 205

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3657, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1964