Skip to content

39 Elmont Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1967

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block2446
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
39%
Improvement Value:$123,600
61%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+6.7%
2024$6,708+5.2%
2023$6,377+4.3%
2022$6,113+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,092DeedBook 6471, Page 876Recorded1/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967