Skip to content

125 Dewey Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Oct 12, 2004

Property Information

Block2451
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
28%
Improvement Value:$105,500
72%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,149+6.7%
2024$4,826+1.2%
2023$4,767-11.2%
2022$5,366+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$131,500
DeedBook 4907, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 4401, Page 276

Property Sale

SaleMulti
$82,900
DeedBook 2968, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1948