Skip to content

15 Axford Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block2414
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
33%
Improvement Value:$102,400
67%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,409+6.7%
2024$5,070+1.2%
2023$5,009-11.2%
2022$5,638+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3892, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1950