Skip to content

152 Harcourt DrTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block2451
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,367
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
31%
Improvement Value:$115,800
69%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,913+6.7%
2024$5,542+1.2%
2023$5,475-11.2%
2022$6,163+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,900

From:

To:

Sq Ft1,367DeedBook 6198, Page 623Recorded7/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948