Skip to content

116 Harcourt Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$82,900
Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block2451
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
28%
Improvement Value:$134,500
72%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,562+6.7%
2024$6,150+1.2%
2023$6,076-11.2%
2022$6,839+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$82,900
DeedBook 3529, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1948