Skip to content

156 Fetter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block2453
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
31%
Improvement Value:$127,100
69%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+6.7%
2024$6,084+1.2%
2023$6,010-11.2%
2022$6,766+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 4096, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 3862, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1946