Skip to content

8 Magnolia LaTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block2533
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
31%
Improvement Value:$124,900
69%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375+6.7%
2024$5,975+1.2%
2023$5,903+4.1%
2022$5,668+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5612, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3141, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1955