Skip to content

365 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
May 7, 2014

Property Information

Block2455
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
27%
Improvement Value:$161,400
73%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,753+6.7%
2024$7,267+1.2%
2023$7,179-11.2%
2022$8,081+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 6210, Page 1469Recorded1/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2143, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1958