Skip to content

359 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Aug 3, 2009

Property Information

Block2455
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
30%
Improvement Value:$133,600
70%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+6.7%
2024$6,348+1.2%
2023$6,271-11.2%
2022$7,060+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,500
DeedBook 6011, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2607, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1955