Skip to content

323 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2010

Property Information

Block2455
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
31%
Improvement Value:$129,700
69%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+6.7%
2024$6,220+1.2%
2023$6,144-11.2%
2022$6,916+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2704, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1955