Skip to content

140 Morton AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Dec 28, 1984

Property Information

Block2461
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
30%
Improvement Value:$126,500
70%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+6.7%
2024$5,955+1.2%
2023$5,883-11.2%
2022$6,622+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 2276, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1955