Skip to content

67 Victoria Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$41,500
Last Sale Date
Jul 10, 1996

Property Information

Block2463
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page278

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
32%
Improvement Value:$90,000
68%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+6.7%
2024$4,350+52.0%
2007$2,862+6.6%
2006$2,685+9.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 3092, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1940