Skip to content

138 Harcourt Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block2451
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$106,300
68%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,258+7.0%
2024$4,913+1.3%
2023$4,850-15.5%
2022$5,741+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943