Skip to content

10 Emeline Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block2463
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page278

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
28%
Improvement Value:$108,800
72%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+6.7%
2024$4,991+1.2%
2023$4,930-11.2%
2022$5,550+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,276DeedBook 6606, Page 1328Recorded10/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925