Skip to content

118 Dewey Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1967

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 12, 2010

Property Information

Block2465
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page278

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
26%
Improvement Value:$137,200
74%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,562+6.7%
2024$6,150+1.2%
2023$6,076-11.2%
2022$6,839+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 6157, Page 1593

Property Built

Built

Year Built: 1967