Skip to content

328 Irvington PlTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block2379
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
26%
Improvement Value:$156,800
74%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+6.7%
2024$6,999+1.2%
2023$6,914-11.2%
2022$7,783+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 6150, Page 1613

Property Built

Built

Year Built: 1960